Pokládka linolea, marmolea (někdy mylně zaměňováno s PVC)

Linoleum (lidově lino, zřídka marmoleum) i v dnešní době představuje 100% přírodní produkt. Je biologicky odbouratelné a nenarušuje přírodní prostředí. Na jeho výrobu se používá lněný olej, dřevěný nebo korkový prach, pryskyřice, mletý vápenec a to vše je naneseno na jutovou mřížku. Linoleum bylo vynalezeno v roce 1863. Pro své hygienické a nealergické vlastnosti využíváno k pokrytí podlah v prostorách, kde žijí alergici, v nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Vyrábí se v pásech o šířce 2 m, ve čtvercích a též jako plovoucí systém na desce HDF. Svařuje se voskovou šňůrou a jako konečná úprava se používá tvrdovosk.

Od poloviny 20. stoletímu linoleu silně konkurují podlahoviny z polyvinylchloridu (PVC). Ty jsou sice méně hořlavé, ale na druhé straně při jejich hoření vznikají zdraví velmi nebezpečné chemické zplodiny. Ačkoliv má PVC prakticky ideální stavební vlastnosti, výrazné obavy vzbuzují jeho vlivy na životní prostředí a lidské zdraví (obsahuje zdraví škodlivé ftaláty).

Pokládka je prováděna pouze specializovanými pracovníky (doporučeno výrobcem) !! Linoleum se lepí speciálním lepidlem a roztírá se na podlahu stěrkou s doporučeným zubem. V místnosti by měla být udržována teplota minimálně 20°C s relativní vlhkostí vzduchu mezi 55-75 %. Materiál se pokládá do čerstvého lože a následně válcuje. Podklad musí být rovný, hladký, suchý, nesprašný, odmaštěný a zbavený nečistot (nejlépe vylitý samonivelační stěrkou). Linoleum se pokládá na sraz beze spár nebo se do vyfrézované drážky zatavuje vosková šňůra, která se ihned zřezává. Dnešní trendy a životní styl preferují vytahování soklů z linolea na stěny, vzniklý rádius zaručuje moderní vzhled a hlavně bezproblémovou údržbu. Vytahování soklu linolea na stěny je převážně podmínkou pro realizaci podlahy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních se zvýšenou hygienickou náročností.

Výhodami linolea jsou jeho přírodní původ a dlouhá životnost při správném ošetřování. Dále vysoká schopnost tepelné a hlukové izolace, barevná a tvarová stálost. Materiál je antibakteriální, antistatický a hypoalergenní. Tlumí kročejový zvuk, nabízí velké množství barev a je vhodný pro podlahové vytápění. V neposlední řadě se linoleum samo nevznítí a nepřispívá k šíření ohně, povrch je schopný odolat hořící cigaretě.

Nevýhodami jsou malá odolnost proti prořezání ostrým předmětem, nutnost pravidelného čištění a ošetřování prostředky doporučenými výrobci a možností ošetření nanesením vrstvy tvrdovosku (v domácnostech zhruba jednou za rok).

Údržbu je možné provádět mokrým i suchým vytíráním. Pravidelné vytírání pouze vodou, může vést k zašednutí povrchu, proto je nutné linoleum občas setřít za pomocí speciálních přípravků (doporučené výrobcem), které chrání povrch linolea před obrusem a znečištěním. Univerzální saponáty jsou většinou agresivní a naleptávají strukturu krytiny, takže nečistota proniká do pórů a hůř se vymývá. Na přírodní linoleum nesmí být použit saponát! Novou podlahu z linolea je možné ošetřit nanesením tvrdovosku!!

Pokládka linolea
Pokládka PVC
Pokládka laminátové plovoucí podlahy
Pokládka dřevěné podlahy a parket
Pokládka dřevěné třívrstvé podlahy
Pokládka vinylové podlahy
Pokládka koberce

 

 

 

© Všechna práva vyhrazena.   Pokládka podlah okr. Přerov. Mezi naše služby patří pokládka podlah, pokládka linolea, pokládka PVC, pokládka laminátové plovoucí podlahy, pokládka dřevěné podlahy a parket, pokládka dřevěné třívrstvé podlahy, pokládka vinylové podlahy, pokládka koberce. Pokládky realizujeme především v oblasti Přerovko (Přeov a okolí), Zlínsko (Zlín a okolí), Kroměřížsko (Kroměříž a okolí), Olomoucko (Olomouc a okolí) a popř. dle dohody.